Jdi na obsah Jdi na menu
 


Právě je : - Přeji Vám hezký zbytek dne.

  

  

Domů 

 

   

...aby byla grilovačka dokonalá 

                         

Při grilování je klíčová dobrá organizace pracovních postupů. Potřebujeme si vypočítat okamžik, kdy zapálit uhlí a nechat ho rozžhavit na příslušnou teplotu, než začneme vařit. Musíme znát čas, který potřebujeme na přípravu masa a jiných pokrmů, čas pro potření masa grilovací směsí a marinování atd. 

Den před  grilováním:

Potřeme nebo vložíme do marinády velké kusy masa (např. žebra nebo vepřovou plec). Marinujeme je přes noc, nejlépe ve velkém skleněném pekáči nebo zapékací míse. Maso několikrát otočíme, abychom ho marinovali rovnoměrně. Připravíme si tekutý plyn nebo dřevěné uhlí v dostatečném množství.  (Vždy je lepší mít alespoň jedno balení navíc.) Připravíme si i přílohy, které mohou být udělány v předstihu, například některé zeleninové saláty. 

Ráno před grilováním:  

Potřeme nebo marinujeme středně velké kusy masa, jako jsou kuřata nebo celé ryby. Připravíme si omáčky. 

Odpoledne před grilováním:

Potřeme grilovací směsí nebo naložíme do marinády malé kousky masa, jako jsou steaky nebo  kuřecí prsa. Napíchneme na špízy vše, co na ně patří. Připravíme si zeleninu a přílohy. Připravíme si salát, uděláme zálivku, ale zatím ji nemícháme do salátu.

Přichystáme si bar nebo připravíme nápoje, zatím bez ledu. Dáme chladit pivo a nealkoholické nápoje.

Venku u grilu přichystáme stůl, přineseme talíře, sklenice a příbory. Očistíme a přichystáme gril. Na vyhrazené místo si nanosíme grilovací pomůcky. 

Hodinu před grilováním:

Gril zapálíme 20 - 40 minut předtím, než začneme grilovat (záleží na velikosti grilu). Necháme uhlíky hořet, dokud se nezačnou mírně pokrývat popelem.

Horký rošt očistíme drátěným kartáčem. 

V průběhu grilování:

Nejprve grilujeme potraviny, které mohou být připravené předem, podávané v pokojové teplotě, nebo které dlouho vydrží. Patří sem například zelenina, trhané vepřové maso, hrudí a žebírka.

Menší kusy, které musejí být podávané horké přímo z grilu – steaky, hamburgery, kuřecí prsíčka – grilujeme tehdy, když jsou všichni připraveni k jídlu. 

Po grilování:

Necháme gril hořet naplno, aby se spálily všechny zbytky jídla. Po vychladnutí čistíme znečištěný rošt drátěným kartáčem, abychom odstranily připálené kousky pokrmů.

  

Co je pro úspěšné grilování potřeba ?

 

V tomto článku najdete základní seznam pomůcek a potřeb pro grilování.

Takže co budeme potřebovat ?

1. vhodné místo

2. gril

3. maso a zeleninu

4. ostatní pomůcky a potřeby

Výběr místa na grilování

Výběr místa je velmi široký, v podstatě záleží na tom, s kým a kde grilujeme, při jaké příležitosti atd. V každém případě bychom neměli zapomínat na základní bezpečnostní pravidla, přeci jenom chceme grilovat maso či zeleninu, ne byt / dům, zahradu a tak. V podstatě se ale grilovat dá všude - na chatě, v bytě, na zahradě, na terase, u vody nebo na balkóně.

Gril by měl být umístěn v závětří, ne příliš daleko od domu (kdybychom něco zapomněli a museli pro to jít), tak, abychom nerušili sousedy (když už jsme je nepozvali - grilování je ideální "sousedská" aktivita). Větší grily by měli být umístěny na zpevněné ploše, dle typu grilu potřebujeme přívod elektriky nebo vody. Je dobré zajistit osvětlení. A hurá na to!

Výběr grilu

V současné době je na trhu velmi široký výběr z nejrůznějších typů a velikostí grilů. Ti manuálně šikovnější z nás si svůj gril můžou vyrobit sami, přesně podle svých představ. Většina zajde do obchodu, kde si může vybrat od malých přenosných až po velké zahradní grily.

Rozhodovat se budeme mezi grily na dřevěné uhlí, plyn, či grily elektrické a vodní, přičemž každý z nich má své plusy i mínusy. Na plynu a elektřině je grilování zdravější, ale postrádá romantiku. Nechceme-li se připravit o vůni žhavých uhlíků, zvolíme gril na dřevěné uhlí.

Pohled na žhavé uhlí je zajímavější, než na rozžhavenou spirálu, zato je třeba hlídat nezdravé zplodiny. Venkovní grily mají většinou kromě roštu také nástavce na rožeň nebo na zavěšení kotlíku, čímž se rozšiřují možnosti jejich uplatnění.

Detailní výběr mezi jednotlivými typy grilů je v následujícím článku.

Co si ugrilujeme ? (to si sníme...)

Grilovat se dá téměř vše, co běžně tepelně upravujeme v kuchyni - nejrůznější masíčko i zeleninu. Velkou pozornost věnujeme výběru masa. Víme, co supermarkety také dokáží prodávat. Maso musí být čerstvé. Před přípravou masa na grilu ho zpravidla marinujeme, aby bylo křehčí lépe a rychleji se udělalo a také ho marinádou můžeme dobře ochutit. Maso do marinády nakládáme několik hodin nebo i dní před grilováním. Zelenina připravená na grilu je ideální přílohou k masu, samozřejmě se dá jíst i samotná. Rajčata, papriky, kukuřice, cuketa, ... prostě co vás napadne.

Ostatní pomůcky a potřeby

Po ruce máme vždy ostré nože, prkénko, paličku na maso, lopatku nebo kleště na obracení. Hodí se jehly, špejle, koření, olej, nádoba s vodou, alobal, chňapka, rukavice pro manipulaci s roštem, bavlněná utěrka, ručník a hadr. Pozor na umělá vlákna, nesnesou vysoké teploty!

Na hotové jídlo jsou ideální jednorázové papírové tácky, nezapomeneme na dostatek ubrousků.

Dobrou chuť !          

Marinovaná masa mají vyváženou chuť, přirozenou barvu a díky marinádě jsou také odolnější proti přepalování. Marinované maso je křehčí, má výraznější chuť a stačí ho už jen krátce upravit (navíc při tepelném opracování dochází k minimálním ztrátám). Nabídkou marinovaných vepřových mas  však nekončíme: v obchodech pro Vás je připravený široký sortiment výrobků určených na gril. Pochutnat si tak můžete na grilovaných klobáskách, křehkých kuřecích steacích, kuřecích špízech, kořeněných kuřecích křidélkách, ale i na rybách nebo hamburgerech.

3 ZPŮSOBY GRILOVÁNÍ  

Na roštu:  je ideální pro maso vcelku nebo naporcované na silnější plátky (steaky), pro uzeniny, ryby, brambory, zeleninu a houby. Gril sálá přímo na potraviny, které jsou pokladené na rošt.  

Zvláště náchylné jsou pokrmy, k jejichž úpravě byla použita mletá paprika nebo bylinky (obojí připálením zhořkne). Nezřídka se také stane, že z pokrmů vytéká na dřevěné uhlí přebytečný tuk, který dokáže způsobit štiplavý dým a gril party rázem promění v „tanec“ hostů prchajících před nepříjemným kouřem.

 

Jak tomu zabránit? Snadno – přímým způsobem grilovat pokrmy s nízkým obsahem tuku, jako je drůbež či ryby. Tímto způsobem ovšem lze připravit také hamburgery, zeleninu nebo špízy.

Grilování ze všech stran

U nepřímého způsobu grilování dochází k tepelné úpravě ze všech stran – díky přídavnému poklopu, kdy spodní část grilu a víko odrážejí stoupající vzduch a pokrm se peče ze všech stran, aniž je budete muset každou chvíli obracet a bát se, že spálíte pokrm nebo sobě prsty. Skvěle je tak ochráněna i bylinková či kořenící směs na povrchu pokrmu, která neztratí své aroma a naopak mu propůjčí výjimečnou chuť.

Podle preofesionálních kuchařů tepelná úprava nepřímým grilováním také umožňuje správné propečení i větší kusů masa – až kolem 1 kilogramu, které by při přímém grilování bylo na povrchu zaručeně spálené, ale uvnitř nedopečené. 

Na rožni:  nejčastěji se používá pro celá kuřata či selátka, uzeniny, ražniči atd. Jedná se o klasické rožnění, při němž je nejdůležitější pozvolné a pravidelné otáčení. Maso konzumujeme, až když je celé hotové, nebo propečené plátky odkrajujeme v průběhu grilování.

Na grilovací misce: je vhodné zejména pro nadrobno nakrájená masa a uzeniny, které by jinak roštem propadly, pro marinované, nakládané nebo tučnější pokrmy. Potraviny se pokládají na alobal položený na roštu nebo do speciálně tvarovaných alobalových misek.

Maso balíme do alobalu lesklejší stranou folie dovnitř, jinak by balíček odrážel příliš mnoho tepla zpět. Alobal je třeba na okrajích důkladně přehnout, aby šťáva zůstala uvnitř.  

Chceme-li dodat pokrmu charakteristickou „uzenou„ chuť, vložíme na uhlíky kousky dřeva (hrušeň, jabloň či ořech) namočené do studené vody. Víko grilu však musíme přiklopit, aby vůně zůstala uvnitř a neutíkala ven. 

ORIENTAČNÍ DOBY PRO GRILOVÁNÍ MAS  

Červené maso: 

Plátky hovězí/vepřové 8 – 12 min. 

Vepřová žebra 40 – 90 min.

Hovězí steaky Very rare: s kůrkou uvnitř krvavý 3 – 4 min.

Rare: uvnitř růžový lehce krvavý 4 – 5 min.

Medium: maso uvnitř růžové 5 – 6 min.

Well done: uvnitř celý propečený 7 – 10 min.

Drůbež : 

Celé kusy 60 – 90 min.

Stehna 20 – 30 min.

Prsa a křídla 10 – 15 min.

Ryby : 

Celé (dle druhu) 20 – 30 min.

Filety 10 – 15 min.  

Další tipy na grilování: 

 

1. Používejte vždy co nejčerstvější maso

 

- je zárukou čerstvosti a jakosti. 

2. Před grilováním rošt nebo mřížku očistěte 

a potřete olejem. 

3. Maso v průběhu potírejte zbytkem marinády 

nebo olejem (může být i ochucený). 

4. Zeleninu grilujte na sucho, olejem či omáčkou 

ji dochuťte až na talíři. 

5. Pokud se vám náhodou rozhoří žhavé uhlíky, 

uhaste je vodou s octem (v poměru 5:1). 

6. Nepoužívejte plechové nádobí - grilované 

dobroty by mohly chutnat po kovu. 

7. Na obracení masa nepoužívejte vidličku, ale 

kleště s delší násadou. 

8. V posledních minutách grilování vhoďte do 

ohniště větvičku tymiánu, jalovce, kousek 

česneku nebo jinou aromatickou látku. Překvapivě 

vylepšíte chuť jídla. 

 

 

 

Grilování selete

 

Fotka se otevře v novém okně

Grilovaná selata

 Fotka se otevře v novém okně

 Fotka se otevře v novém okně

Grilovaná kuřata

Fotka se otevře v novém okně

Kuřecí roláda

Fotka se otevře v novém okně

Grilovaná vepřová kolena

Fotka se otevře v novém okně 

Každá jehla jiné maso

Fotka se otevře v novém okně

Umístění jehel v grilu 

 

Grilovaná vepřová kýta vcelku 

Fotka se otevře v novém okně

Vepřová kýta s marinádou

Fotka se otevře v novém okně

Ugrilované vepřové plecko  

 Fotka se otevře v novém okně

Ugrilované vepřová plecka  

Fotka se otevře v novém okně

Grilovaný vepřový bůček

Fotka se otevře v novém okně

Směs různých mas na roštu

Fotka se otevře v novém okně 

Kuřecí spodní stehna s kukuřicí 

Směs masa a zeleniny na roštu

Obrazek

 

Pokrm je při přímém grilování vystaven žáru jen z jedné strany – zespodu. Tímto způsobem přípravy uchováme v pokrmu jeho přírodní šťávu a dosáhneme charakteristického vzhledu opečeného masa. Často se stává, že teplota grilovacího roštu je příliš vysoká a je třeba pokrm i několikrát v průběhu tepelné úpravy obrátit. Problémem v takovém případě může být v tom, že na roštu pak stačí pokrm nechat jen o pár vteřin déle a jídlo spálíme.